• info@odkrywamyazje.pl

Wietnam

Uroki Wietnamu

Wietnam to państwo w Azji Południowo-Wschodniej, graniczące z Chinami, Laosem i Kambodżą. Kraj położony jest na Półwyspie Indochińskim i rozciąga się wzdłuż wybrzeży Morza Południowochińskiego.

Wietnam z każdym rokiem staje się coraz bardziej atrakcyjnym turystycznie regionem. Co roku państwo to na wakacje odwiedza ok. 8 mln zagranicznych podróżników. Rosnąca popularność Wietnamu nie powinna jednak nikogo dziwić, ponieważ jest tu co zobaczyć. Ten pełen egzotyki kraj zachwyca swoją kulturą, malowniczymi krajobrazami oraz wspaniałymi zabytkami. Spełnienie znajdą tu zarówno ci, którzy pragną zaznać spokoju i oderwać się od świata, jak i ci, którzy szukają pełnych energii miast i luksusów.

Pełna kontrastów jest także przyroda Wietnamu. Bajeczne zatoki, wyspy, czy rozległe delty rzek sąsiadują tutaj z potężnymi i wysokimi górami. Jednym z najpiękniejszych miejsc w kraju, a zarazem na całym świecie jest Zatoka Ha Long. Na powierzchni ok. 1500 km2 rozsianych jest 1969 wapiennych wysp, które stromo wznoszą się z morza. Znajdziemy tam liczne groty, jaskinie, surowe skały, a także maleńkie plaże. Ten niezwykły cud natury owiany jest legendą o smoku, który wyrzeźbił ogonem ogromne wgłębienia. Dlatego też zatoka nazywana jest również „zatoką zanurzającego się smoka”.

Będąc na wczasach w Wietnamie koniecznie należy zwiedzić także imponujące zabytki. Punktem obowiązkowym jest Hu?, czyli Cytadela i Zakazane Miasto. Twierdza otoczona wieloma fortyfikacjami to miejsce, gdzie można poczuć zapach historii i poznać dzieje zamieszkującej tam niegdyś rodziny królewskiej. Kolejnym cudownym zabytkiem, także wpisanym na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, jest Mỹ Sơn, czyli „Piękna Góra”. Są to ruiny wielkiego zespołu świątynnego ukrywającego się w środku dżungli.

Planując podróż na wakacje do Wietnamu należy pamiętać o występującej tam porze deszczowej, trwającej od kwietnia do września lub listopada w niektórych regionach. Kiedy więc jechać do Wietnamu? Kraj najchętniej odwiedzany jest wczesną wiosną albo od września do grudnia. Latem prócz dokuczających upałów mogą występować powodzie, natomiast zimą temperatura spada do 10-13°C.

Reverie of Vietnam from Oliver Astrologo on Vimeo.

By przekroczyć granice Wietnamu należy mieć paszport oraz wizę wjazdową. Za wizę na 14 dni musimy zapłacić ok. 230 zł, natomiast za 3-miesięczną ok. 450 zł. Walutą obowiązującą w Wietnamie jest dong wietnamski, który zalicza się do najsłabszych walut świata – 1 USD to ok. 21 tys. dongów. Najkorzystniej jest wymieniać dolary na dongi, a w niektórych miejscach można płacić nawet dolarami. Obecnie na terenie Wietnamu nie występuje żadna epidemia. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca jednak szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, boreliozie i tężcowi.

Udostępnij artykuł:

You must be logged in to post a comment.