• info@odkrywamyazje.pl

Sri Lanka

Plaże Sri Lanki

Sri Lanka to mały azjatycki kraj leżący na wyspie Cejlon. Na północny-zachód od państwa znajduje się Półwysep Indyjski oddzielony zatoką Mannar i cieśniną Palk. Od południa wyspę oblewają wody Oceanu Indyjskiego, a od wschodu Zatoki Bengalskiej.

Sri Lanka może kojarzyć się nam z pięknymi plażami nad brzegiem błękitnych wód. Ten kraj to jednak coś znacznie więcej. Gdy znudzi nam się wylegiwanie na złocistych piaskach, wyspa zaoferuje nam pełną atrakcji, niezapomnianą przygodę. Odkryjemy tam różnorodne kultury, zwyczaje i religie, a wszystko to w tle zmieniającego się krajobrazu. W głębi kraju będziemy mogli przekonać się o bogatej faunie i florze. Prócz plaż znajdziemy tam także sawanny, rozmaite lasy, dżungle oraz plantacje palm i wielu owoców czy przypraw. Kraina słoni daje nam również możliwość odbycia safari na słoniach. Warto odwiedzić ekscytujące Safari w Parku Narodowym Yala, gdzie być może spotkamy się z lampartem oraz rezerwat Sinharaja, czyli część pierwotnego lasu deszczowego. Jeżeli pragniemy jeszcze bliższego kontaktu ze słoniami, wystarczy wybrać się do Pinnawala, czyli sierocińca dla słoni.

Sri Lanka to jednak nie tylko przyroda, ale i atrakcje uroczych miast i miasteczek. Podczas podróży nie można pominąć barwnej i wieloetnicznej stolicy kraju. W Kotte znajdziemy mieszankę rozmaitych kultur, stylów w architekturze oraz świątyń sakralnych należących do różnych religii. Do najważniejszych budynków sakralnych Sri Lanki można zaliczyć: Budda Aukana, Temple of the Tooth Relict, czy Matale Temple.

Pełne atrakcji wczasy w Sri lance można spędzić w zasadzie o każdej porze roku, co nie oznacza, że przez cały czas nad całą wyspą świeci słońce. W państwie występują bowiem dwa sezony monsunowe. W czasie, gdy na północy i wschodzie trwa pora deszczowa, na południu i zachodzie utrzymuje się ładna pogoda i odwrotnie. Na południową i zachodnią część kraju najlepiej wyjechać w okresie od grudnia do marca, kiedy panuje pora sucha. Chcąc natomiast odwiedzić północną i wschodnią część wyspy warto zaplanować sobie wyjazd na okres od kwietnia do września.

Warunkiem przebywania na Sri Lance jest posiadanie paszportu i wizy. Wyrobienie 30-dniowej wizy turystycznej to obecnie kosz 25 USD. Jednostką płatniczą obowiązującą na Sri Lance jest rupia lankijska (LKR). Jeden USD jest wart ok. 140 LKR. Przed wyjazdem najlepiej jest się zaopatrzyć w dolary amerykańskie, chociaż korzystnie można dokonać wymiany we frankach lub euro. Turystom udającym się do tego kraju zaleca się wykonanie szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, błonicy, tężcowi, durowi brzusznemu i polio.

Udostępnij artykuł:

You must be logged in to post a comment.