• info@odkrywamyazje.pl

Pogoda i klimat

Klimat i pogoda w Azji

Azja to kontynent pełen magii i niezwykłych miejsc. Ma ogromną powierzchnię, a przez cyrkulację monsunową, układ gór oraz wpływ ciepłych i zimnych prądów morskich, można tu obserwować niezwykle zróżnicowane warunki klimatyczne. Jest ona bowiem ulokowana we wszystkich możliwych strefach klimatycznych północnej półkuli. Na południu to chociażby klimat zwrotnikowy i podzwrotnikowym na południowym wschodzie równikowy, a na północny – umiarkowany i podbiegunowy.

Jaka pogoda i temperatury panują w Azji? To wszystko zależy od konkretnego miejsca podróży. Dla porównania – w północno-wschodniej Syberii, a dokładniej w Ojmiakonie zapisano najniższą temperaturę na całej półkuli północnej, czyli minus 70 stopni Celsjusza, a już na wschodzie strefy okołobiegunowej roczna amplituda wynosi od 35 do 45 stopni.

Kiedy jechać do Azji?

W podróż do Azji warto się wybrać o każdej porze roku. Istotne jest jednak, by dobrze się zastanowić nad miejscem. Na Malediwy na przykład można się wybrać niemal zawsze, choć pora sucha trwa tu od listopada do kwietnia. Mokra jednak także nie jest taka straszna.

Indonezja, a właściwie Bali zaprasza od kwietnia do października, chyba że ma się ochotę na imprezy – wtedy idealne będą pozostałe miesiące. W tym czasie trwa też pora deszczowa, jednakże nawet wtedy możliwa jest kąpiel w ciepłej wodzie i cieszenie się słońcem na plaży.

Sri Lanka natomiast znajduje się pod wpływem klimatu tropikalnego z azjatyckim monsunem. Dlatego w tę część świata warto zawitać od grudnia do marca. Wtedy bowiem nie trzeba obawiać się opadów. Dubaj słynie zaś z wysokich temperatur, dlatego warto pamiętać, by mieć klimatyzację i basen w miejscu, w którym się stacjonuje. Niewiele tu opadów.

Malezja kusi każdą porą roku. Niezależnie od tego, czy jest ona mokra czy sucha, zawsze jest tu słonecznie i pięknie. Podobnie jest w Izraelu. Warto jednak pamiętać, że sezon upałów trwa tu od czerwca aż do września.

Azja oczywiście to znacznie więcej. To magiczne Filipiny, Japonia, Kambodża, czy Turcja. Jej rozpiętość zaś sprawia, że niezależnie od pory roku – zawsze można znaleźć zakątek idealny pod względem temperatur. Niezależnie od tego, czy ktoś lubi chłodniejsze, czy bardziej upalne miejsca.

Udostępnij artykuł: