• info@odkrywamyazje.pl

Nepal

Uroki Nepalu

Nepal to śródlądowy kraj Azji Południowej, położony w samym sercu Himalajów. Od północy państwo graniczy z Chinami, a na południu, wschodzie i zachodzie z Indiami.
Chyba żadne inne państwo nie przyciąga tak silnie miłośników gór jak Nepal. Himalajska kraina to prawdziwy raj dla amatorów trekkingu, wypraw rowerowych, wspinaczek wysokogórskich, czy innych zimowych sportów. Coraz większą popularnością cieszy się tam także rafting, czyli spływ górskimi rzekami.

To jednak nie wszystko co zachwyca w tym egzotycznym kraju. Spędzając wakacje w Nepalu turyści chętnie odkrywają niezwykłą kulturę wiecznie uśmiechniętych tubylców. Barwne festiwale, tradycyjne obrzędy, unikalna architektura, czy dżungla Parku Narodowego Chitwan sprawiają, że w Nepalu nie można się nudzić. Punktem obowiązkowym wycieczki jest także zwiedzanie najpiękniejszych miast kraju. Stolica państwa – Katmandu – uznawana za jedno z najbardziej klimatycznych azjatyckich miast, w pełni zasłużyła na taki status. Położone wśród wzgórz miasto słynie z pięknego krajobrazu, świątyni małp oraz Bodhnath, czyli tybetańskiej dzielnicy. Warto odwiedzić także Bhaktapur. Jest to prawdziwie średniowieczne miasto, któremu uroku dodają wąskie uliczki, liczne zabytki oraz setki świątyń. A wszystko w otoczeniu bajecznie pięknych Himalajów.

Nepal from Jamin Walsh on Vimeo

Ze względu na ogromną rozpiętość wysokości oraz położenie geograficzne Nepal charakteryzuje się bardzo zróżnicowanym, egzotycznym klimatem. Przed wyjazdem na urlop warto zatem sprawdzić pogodę dla rejonu, do którego się wybieramy. Państwo należy jednak omijać w okresie monsunowym, czyli od maja lub czerwca do października. Najlepsza pogoda na wakacje w Nepalu występuje zaraz po ustąpieniu monsunu, szczególnie jeżeli zamierzamy jechać w góry. Od października do marca warunki atmosferyczne są raczej stabilne, powietrze jest przejrzyste, a w kraju odbywa się wtedy najwięcej świąt i uroczystości.

Aby przebywać na obszarze Nepalu należy mieć przy sobie paszport oraz wizę. Wiza turystyczna obowiązuje na pobyt do 15 dni i kosztuje 25 USD. Jednostką monetarną państwa jest rupia nepalska (NPR). Za jednego dolara amerykańskiego dostaniemy ok. 100 NPR. Na terenie Nepalu nie ma problemu przy wymianie pieniędzy za pomocą głównych międzynarodowych walut. Nepal to egzotyczny kraj, więc przed wyjazdem warto zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, błonicy, tężcowi, durowi brzusznemu i polio, wściekliźnie oraz meningokokowym zapaleniu opon mózgowych. Co istotne, nosiciele wirusa HIV mają zakaz wjazdu do Nepalu.

Udostępnij artykuł:

You must be logged in to post a comment.