• info@odkrywamyazje.pl

Laos i Kambodża

Wakacje w Azji

Laos i Kambodża to sąsiadujące ze sobą państwa Azji Południowo-Wschodniej. Kraje leżą na Półwyspie Indochińskim i graniczą z Wietnamem oraz Tajlandią. Laos sąsiaduje dodatkowo z Chinami i Mjanmą. Kambodżę oblewają wody Zatoki Tajlandzkiej, natomiast Laos jest pozbawiony dostępu do morza.

Kambodża i Laos nie należą do najbardziej popularnych kurortów turystycznych. Jedynie w szczycie sezonu można tam spotkać większą liczbę zagranicznych podróżników. Ale właśnie spokój i harmonia jest tym, co najbardziej przyciąga tu ludzi. W tych państwach można całkowicie odciąć się od współczesnego, zabieganego świata i po prostu podziwiać przyrodę.

Laos słynie przede wszystkim z dziewiczej dżungli pokrywającej niemal cały kraj oraz z malowniczych gór. Najbardziej wyróżniające się miasta kraju to natomiast Wientian i Luang Prabang, czyli dawna stolica Laosu. Będąc na wczasach w Laos znajdziemy tu bogato zdobione pałace, a także fascynujące kompleksy świątyń. Odwiedzając obecną już stolicę Laosu – Wientian możemy przeżyć spore zaskoczenie. Wientian nie przypomina innych wielkich i zatłoczonych miast, lecz spokojne miasteczko. Uroku stolicy dodaje przepływająca tędy rzeka Mekong, chociaż na wakacyjne atrakcje nie powinniśmy narzekać. W stolicy znajdują się jedne z najwspanialszych świątyń w kraju, a te które koniecznie trzeba zwiedzić to: Pha That Luang, Wat Si Saket, czy Inpeng. Warto odwiedzić także położony kilka kilometrów od stolicy Park Buddy, gdzie znajduje się prawie setka posągów Buddy, Shivy i Vishnu.

Kambodża to kraj, który na długie lata pozostawia ślad w duszy. Wszechobecna bieda, dzika przyroda i jedne z najcudowniejszych zabytków na świecie nie mogą pozostawić nas bez wzruszenia. Angkor Wat to miejsce, które nikomu nie trzeba przedstawiać. „Miasto-świątynia” to perła architektury i zarazem największa budowla sakralna na świecie. Potęga budowli, przepiękne płaskorzeźby oraz otoczenie sprawiają, że będąc w świątyni można się przenieść w czasie. Kambodża oferuje jednak więcej niż jeden z najwspanialszych zabytków świata. Możemy tam podziwiać wzgórze Phnom Bakheng, jezioro Tonle Sap, czy osobliwy zakątek Kbal Spean.

Klimat zarówno Laosu, jak i Kambodży charakteryzuje się występowaniem pory suchej i deszczowej. Panują tu tropikalne upały, a w porze deszczowej spadają gwałtowne, lecz krótkie opady deszczu. Najlepsza pora na wycieczkę do Laosu lub Kambodży to zima. Od listopada do stycznia panuje już pora sucha, jednak upały nie są jeszcze tak wysokie.

Wybierając się do Laosu lub Kambodży trzeba posiadać paszport oraz wizę turystyczną, która jest ważna przez 30 dni. Jednostką monetarną Kambodży jest riel (KHR), a Laosu Kip (LAK). Za 1 dolara amerykańskiego dostaniemy tam ok. 4 tys. KHR i ponad 8 tys. LAK. Na wycieczkę najlepiej jest zabrać ze sobą dolary lub euro, aby nie natrafić na problemy z wymianą walut. Warto także zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu.

Udostępnij artykuł:

You must be logged in to post a comment.